| Email* | |
| Mobile |
| Model Name | Bolt |
| Model ID | A089 |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes |
| Business Features | Document Viewer, Kingsoft Office Suite |
| Call Features | Conference Call, Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.3 GHz MT6572, Dual Core |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 16.7 M |
| Other Display Features | Internal Screen Type |
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 1280 x 720 |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | Flash Support, Fixed Focus |
| Type | 2100 mAh |
| Talk Time | 7 hrs (2G) |
| Standby Time | 190 hrs (2G) |
| Internal | 1.27 GB for Apps and 1.16 GB for Mass Storage |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Opera Mini |
| GPRS | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes, micro USB |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v4 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4, AVI, HD |
| FM | Yes |
| SAR Value | At the Head - 0.49 W/Kg, At the Body - 1.18 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Gravity Sensor, Proximity Sensor |
| Additional Features | 5 Pin Micro USB, Intuitive Text Input, Spell Check |
| Important Apps | Spuul, Hike, Mi Live, Games (Bubble X Slice, Dancing Bubbles, Zombie Smasher), Pre-loaded Google Play Store, Pre-loaded Apps |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
| In the Box | User Guide, Warranty Card, Data Cable, Handset, Charger, Headset, Battery |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |