| Email* | |
| Mobile |
| Brand | Micromax |
| Model ID | Funbook P280 |
| Processor | 1 GHz Cortex-A8 Dual Core |
| Graphics | Dual Mali-400 2D / 3D |
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Sensors | Gravity Sensor, Accelerometer |
| RAM | 512 MB DDR3 |
| ROM | 4 GB |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 7 inch Capacitive Touchscreen |
| Other Display Features | Pinch to Zoom |
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| Mail Features |
| Battery Type | 2400 mAh Lithium - Ion |
| Wi-Fi | Yes |
| 3G | Yes |
| Pre-Installed Browser | Android |
| Other Connectivity Features | 3G Dongle Support |
| USB | Yes, USB 2.0 |
| Warranty Summary | 1 Year manufacturer warranty for the Tablet, 6 months manufacturer warranty for other inbox accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |