| Email* | |
| Mobile |
Micromax X450 is a GSM phone. Micromax X450, a CandyBar mobile comes with a great list of features. Micromax X450 price is optimal and it is a great buy.
Micromax X450 is a GSM phone. Micromax X450, a CandyBar mobile comes with a great list of features. Micromax X450 price is optimal and it is a great buy.| Memory Card Type | microSD |
| Extensible Memory | 8 GB |
| Battery | Li-Ion |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby Time | Up to 312 h |
| Capacity | 1000 mAh |
| Bluetooth | Available |
| USB Connector | Available |
| WAP | Available |
| GPRS | Available |
| Keypad | Available |
| Display Type | QVGA |
| Number of Colors | 262K |
| Type | MegaPixel |
| MegaPixel | 2 MP |
| FM Radio | Available |
| Music Player | Available |
| Video Player | Available |
| Video Recording | Available |
| Contacts Management | Available |
| SMS | Available |
| MMS | Available |
| Internet | Available |
| Games | Available |
| Dual Sim | Available |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |