| Email* | |
| Mobile |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Size | 3.2 Inches |
| Resolution | QVGA, 240 x 320 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Zoom and Brightness, Multishot, Night Vision, Single Touch Camera Operation |
| Size | 62x110x11.5 mm |
| Type | Li-Ion, 950 mAh |
| Expandable Memory | microSD, upto 8 GB |
| Memory | 64 MB RAM, 128 MB ROM |
| Internet Features Email | |
| Preinstalled Browser WAP | |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| WAP Yes | |
| Bluetooth Yes, v3, Supported Profiles (A2DP, AVRCP, SPP, DUN, FTS, OPP, FTC, HFG) | |
| Music Player Yes, Supports MP3, MIDI, WAV | |
| Video Player Yes, Supports MP4, 3GP, AVI | |
| FM Yes, with Recording | |
| Ringtone MP3 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 500 |
| Phone Book Memory | 1000 |
| Additional Features GSM, Bluetooth, FM Player, Music Player, Touchscreen, Email, Calculator, Calendar, To-do List, Auto Power On or Off, Alarm, Mobile Tracker, English and Hindi Language Support, MMS Enabled, Incoming Call Gaurd, Webcam Interface, Audio Recording, eBook, M Zone, M Store | |
Good Phone! Means Good Phone!
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |