| Email* | |
| Mobile |
Key Features of Micromax X351
3-inch TFT Screen 312 MHz Processor Alphanumeric Keypad GPRS Enabled FM Radio with Recording 1.3 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 8 GB
Key Features of Micromax X351 3-inch TFT Screen 312 MHz Processor Alphanumeric Keypad GPRS Enabled FM Radio with Recording 1.3 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 8 GB| In Sales Package | Battery, User Guide, Handset, VAS Leaflet, Charger, Warranty Card, Headset, Data Cable |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Business Features | eBook Reader, Text Reader |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black Silver |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Processor | 312 MHz |
| Type | TFT |
| Size | 3 Inches |
| Resolution | QVGA, 320 x 240 Pixels |
| Color | 262 K |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Night Mode, Multi-shot, Brightness Level - 5x, Zoom Level - 4x |
| Size | 56x131x11.8 mm |
| Type | Li-Ion, 1450 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 300 hrs (2G) |
| Internal | 442.5 KB |
| Expandable Memory | microSD, upto 8 GB |
| Memory | 64 MB RAM, 64 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | WAP 2.0 |
| GPRS | Yes, Class 10 |
| WAP | Yes, v2 |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes, v2, Supported Profiles (EDR) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MIDI, MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports MP4, AVI, KMV |
| FM | Yes, with Recording |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 500 |
| Phone Book Memory | 1000 |
| Additional Features | 20, Multi-task |
| Important Apps | Mi Zone+, Mi Live |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |