| Email* | |
| Mobile |
| Form | CandyBar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Size | 2.4 Inches |
| Resolution | QVGA, 240 x 320 Pixels |
| Colors | 262 K |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Multi-shot Mode,Night Vision |
| Size | 24.2 x 113.7 x 15.8 mm |
| Type | Li-Ion, 1800 mAh |
| Talktime | 8 hrs (2G) |
| Standby Time | 696 hrs (2G) |
| Internal | 1.6 MB |
| Expandable Memory Slot | microSD, upto 8 GB |
| Preinstalled Browser | WAP 2.0 |
| WAP | Yes, v2 |
| Bluetooth | Yes |
| Music Player | Yes, Supports MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4 |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | MP3, MIDI |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 500 |
| Phonebook Memory | 1000 |
| Additional Features | One Touch Google Launcher |
| Important Apps |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |