| Email* | |
| Mobile |
Micromax X276 is a dual-SIM phone with 2.4 inch display and T9 keypad. It comes with 20 preloaded movies. It has 0.3MP camera with features such as digital zoom, night vision, brightness level adjustment, and video recording. The phone offers Bluetooth and USB connectivity for file transfer & GPRS and WAP for web browsing. Other features include FM radio, music player, 260 MHz processor, and 4GB expandable memory.
Micromax X276 is a dual-SIM phone with 2.4 inch display and T9 keypad. It comes with 20 preloaded movies. It has 0.3MP camera with features such as digital zoom, night vision, brightness level adjustment, and video recording. The phone offers Bluetooth and USB connectivity for file transfer & GPRS and WAP for web browsing. Other features include FM radio, music player, 260 MHz processor, and 4GB expandable memory.| Network | GSM |
| Style | Bar |
| Dimensions | 118 x 48.6 x 13.5 mm |
| Battery Type | Included |
| Display Colors | 65K Colors, TFT, QVGA |
| Display Resolution | 2.4" |
| Memory Extended | MicroSD upto 4 GB |
| SMS | Yes |
| MMS | No |
| No | |
| Push Mail | No |
| Camera | Yes |
| Mega Pixels | 0.3 MP, 640 x 480 Pixels, VGA |
| Camera Zoom | Yes |
| Video Capture | Yes |
| Infrared | No |
| Bluetooth | Yes |
| A2DP | No |
| Wifi | No |
| Music Player | MP3, MIDI, AMR, WAV, AAC |
| FM Radio | Yes |
| Games | Yes |
| Ring Tones | Polyphonic, MP3 Ringtones |
| Loud Speaker | Yes |
| 3G | No |
| Touch Screen | No |
| Dual Sim | Dual SIM Dual Standby (GSM + GSM) |
| QWERTY | No |
| Operating Frequency | Dual-band GSM 900/ 1800 MHz |
| GPS | No |
| Preloaded Movies, M Zone, M Store, SMS Blacklist |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |