| Email* | |
| Mobile |
| Handsfree | |
| Charger | |
| Battery | |
| User Manual | |
| Warranty Card |
| Length | 119.7 mm |
| Width | 50.7 mm |
| Thickness | 13.46 mm |
| Weight | 91 gm |
| Memory Card Type | MicroSD |
| Extensible Memory | upto 8 GB |
| Battery | Li-Ion |
| Talk Time | 8 hrs (2G) |
| Standby Time | 360 hrs (2G) |
| Capacity | 1500 mAh |
| Bluetooth | Yes, v1.2, Supported Profiles (HFG, OPP, A2DP, ARVCP) |
| USB Connector | Available |
| WAP | Available |
| GPRS | Available |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Keypad Available | |
| Display Size 2.4 Inch | |
| Resolution QVGA, 240 x 320 Pixels | |
| Number of Colors 65 K |
| Type VGA | |
| Recording Available |
| FM Radio | Yes, with Recording |
| Music Player | Yes, Supports MP3, MIDI, WAV |
| Video Player | Yes, Supports AVI, 3GP, MP4 |
| Ringtones | MP3, MIDI, WAV |
| Call Memory | Available |
| Call Timer | Available |
| Call Divert | Available |
| Speed Dialing | Available |
| Conference Call | Available |
| Hands Free | Available |
| Loudspeaker | Available |
| SMS | Available |
| MMS | Available |
| 1 Year Manufacturer Warranty |
| Vibrator Mode, Flight Mode, LED Torch, Incoming Call Guard, Call Blacklist, Alarm, Calculator, Calendar, Currency and Unit Convertor, To-do List, Auto Power On and Off, Dedicated Keys, DTMF, Call Barring, Smart Divert, Sound and Call Recording, Call Swapping, Caller Groups, Hindi and English Language Support, vCard, World Clock |
| Operating Freq. GSM - 900, 1800 | |
| Internet | Yes, Email |
| Motion Sensor CMOS Sensor | |
| Phonebook Memory 500 | |
| Games | Available |
| Dual Sim | Available |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |