| Email* | |
| Mobile |
| Standard Battery | |
| Standard Charger | |
| Handsfree Kit | |
| User Guide | |
| Warranty Card |
| Length | 92 mm |
| Width | 52 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Weight | 83 gm |
| Memory Card Type | microSD |
| Extensible Memory | 8 GB |
| Battery | Li-Ion |
| Talk Time | Up to 6 Hrs |
| Standby Time | Up to 157 Hrs |
| Capacity | 900 mAh |
| Touch Screen | Available |
| Display Type | TFT |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Number of Colors | 65K |
| Type | VGA |
| FM Radio | Available |
| Audio Player | Available |
| Video Player | Available |
| Contacts Management | Available |
| Messaging | Features |
| SMS | Available |
| MMS | Available |
| 1 Year Manufacturer Warranty |
| Internet | Available |
| Dual Sim | Available |
| Battery times (talk time, standby time, and more) are subject to network and phone usage. |
This phone is good
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |