| Email* | |
| Mobile |
Micromax X11i is a GSM phone. Micromax X11i, a CandyBar mobile comes with a great list of features. Micromax X11i price is optimal and it is a great buy.
Micromax X11i is a GSM phone. Micromax X11i, a CandyBar mobile comes with a great list of features. Micromax X11i price is optimal and it is a great buy.| Memory Card Type | microSD |
| Extensible Memory | 8 GB |
| Battery | Li-Ion |
| Talk Time | Up to 17 Hrs |
| Standby Time | Up to 30 Days |
| Capacity | 1800 mAh |
| Keypad | Available |
| Display Type | TFT |
| Resolution | 128 X 128 pixels |
| Number of Colors | 262K |
| FM Radio | Available |
| Audio Player | Available |
| Video Player | Available |
| Contacts Management | Available |
| SMS | Available |
| LED Torch | |
| Wireless FM |
| Dual Sim | Available |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |