| Email* | |
| Mobile |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black & Red |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 Inches |
| Resolution | 128 x 128 Pixels |
| Colors | 262 K |
| Size | 48 x 113.5 x 15.75 mm |
| Weight | 95.3 g |
| Type | Li-Ion, 1800 mAh |
| Talktime | 17 hrs (2G) |
| Standby Time | 720 hrs (2G) |
| Expandable Memory Slot | microSD, upto 8 GB |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports MP4, AVI, 3GP |
| FM | Yes |
| Ringtone | MP3, WAV |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 200 |
| Phonebook Memory | 200 |
| Additional Features | LED Torch Light, -Hindi and English Language Support, Call Blacklist, World Clock, Multiple Alarms, Calculator, Currency and Unit Convertor, Calendar, To-do List, Auto Power On and Off, Multiple Image Format Support, Vibration Mode, Backlit Keypad |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |