| Email* | |
| Mobile |
Dual SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 4 GB 0.3 MP Primary Camera FM Radio with Recording GPRS Enabled 1.77-inch TFT Screen Alphanumeric Keypad
Key Features of Micromax Bolt X088 (Black & Silver) Dual SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 4 GB 0.3 MP Primary Camera FM Radio with Recording GPRS Enabled 1.77-inch TFT Screen Alphanumeric Keypad| Brand | Micromax |
| Model Name | Bolt |
| Model ID | Bolt X088 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black & Silver |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Type | TFT |
| Size | 1.77 Inches |
| Resolution | QQVGA, 128 x 160 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Size | 45.7x108.6x12.3 mm |
| Weight | 60 g |
| Type | Li-Ion, 950 mAh |
| Talk Time | 4 hrs (2G) |
| Standby Time | 240 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 4 GB |
| Memory | 32 MB RAM, 32 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Obigo WAP 2.0 |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| WAP | Yes, v2 |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes, v2, Supported Profiles (A2DP) |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4 |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | 64 Polyphonic |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 100 |
| Phone Book Memory | 300 |
| Additional Features | 800 k, Mobile Tracker, Call Blacklist |
| Important Apps | M! Live |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |