| Email* | |
| Mobile |
0.3 MP Secondary Camera
Wi-Fi Enabled
Android v4.0.4 (Ice Cream Sandwich) OS
2 MP Primary Camera
1.2 GHz Cortex-A8 Processor
7-inch Capacitive Touchscreen
Expandable Storage Capacity of 32 GB
| Brand | Micromax |
| Model ID | Funbook P255 |
| Color | Black |
| Processor | 1.2 GHz Cortex-A8 |
| Graphics | Mali-400 2D / 3D |
| Operating System | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Sensors | Gravity Sensor, Accelerometer |
| RAM | 512 MB |
| ROM | 4 GB |
| Internal Storage | 1.15 GB |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| DISPLAY | |
| Display Type | 7 inch Capacitive Touchscreen with 800 x 480 pixels |
| Other Display Features | Pinch-to-Zoom |
| Primary Camera | 2 megapixels |
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| Video Recording | Yes |
| Mail Features |
| Battery Type | 2600 mAh Lithium - Polymer |
| Standby Time | 150 hrs |
| Internet Browsing Time | 4 hrs |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes |
| Pre-Installed Browser | Android, WAP |
| Video Playback | Yes , Full HD Playback |
| Video Formats Supported | MP4, AVI, FLV, 3GP, WMV, MOV |
| Audio Formats Supported | MP3, WAV, AAC, MP2, OGG, FLAC |
| Other Connectivity Features | 3G Dongle Support via USB, Wi-Fi Hotspot |
| USB | Yes |
| Widgets, Multi-tasking, VOIP Apps, Games, Alarm, Calculator, Calendar, Apps, Skype |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |