| Email* | |
| Mobile |
2 MP Primary Camera Android v4.1 (Jelly Bean) OS 7-inch TFT Capacitive Touchscreen 1.2 GHz Cortex-A9 Processor 0.3 MP Secondary Camera Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB
2 MP Primary Camera Android v4.1 (Jelly Bean) OS 7-inch TFT Capacitive Touchscreen 1.2 GHz Cortex-A9 Processor 0.3 MP Secondary Camera Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB| Processor | 1.2 GHz Cortex-A9 |
| Graphics | Dual Mali |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | GSM 900, 1800 |
| Operating System | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Sensors | Accelerometer |
| RAM | 1 GB |
| ROM | 4 GB |
| Internal Storage | 1.65 GB |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 7 inch TFT Capacitive Touchscreen with 480 x 800 pixels ,16 M Colors |
| Other Display Features | 5 Point Multi-touchscreen |
| Primary Camera | 2 megapixels |
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| Video Recording | Yes at 640 x 480 |
| Other Camera Features | Zoom Level - 4x |
| Mail Features | |
| Document Support | Document Viewer, Document Editor |
| Other Business features | Adobe Reader |
| Battery Type | 3000 mAh |
| Standby Time | 180 hrs |
| Internet Browsing Time | 3 hrs |
| Wi-Fi | Yes |
| Other Internet Connectivity Options | Gprs |
| Pre-Installed Browser | Android |
| Video Playback | Yes , Full HD Playback |
| Video Formats Supported | MP4, WMV, 3GP, AVI, FLV, MKV, MPEG |
| Audio Formats Supported | WAV, MP3, AAC, WMA |
| Map Support | Google Maps |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes, Micro USB |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Bluetooth | v2.1 |
| Multi-tasking, Games, Intuitive Text Input, Google Play Store, Live TV, Preloaded Apps, YouTube, Mi Store, Mi Zone+, Edutainment, Video Chat |
| 1 Year manufacturer warranty for the Tablet, 6 months manufacturer warranty for other inbox accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |