| Email* | |
| Mobile |
3 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) 5-inch Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 32 GB 1 GHz Processor 0.3 MP Secondary Camera Android v2.3.6 (Gingerbread) OS Wi-Fi Enabled
3 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) 5-inch Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 32 GB 1 GHz Processor 0.3 MP Secondary Camera Android v2.3.6 (Gingerbread) OS Wi-Fi Enabled| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| OS | Android v2.3.6 (Gingerbread) |
| Processor | 1 GHz |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Other Display Features | Pinch-to-Zoom, Multi-touchscreen |
| Primary Camera | Yes, 3 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Zoom Level - 4x, Multi-shot Mode, Night mode |
| Size | 76x142.8x10.6 mm |
| Weight | 186 g |
| Type | Li-Ion, 2000 mAh |
| Talk Time | 7 hrs (2G) |
| Standby Time | 280 hrs (2G) |
| Internal | 110 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 256 MB RAM, 512 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP 2.0 |
| GPRS | Yes, Class 10 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes, v2 |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v3, Supported Profiles (FTP, A2DP, OPP) |
| Music Player | Yes, Supports MP3, MIDI, WAV |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4, H.264, HD |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | 128 Polyphonic |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| Additional Features | English and Hindi Languages Support, MMS and EMS Enabled, Video Streaming, Live Streaming Support, Alarm, Calculator, Calendar, Auto Power On or Off |
| Important Apps | Resizable Widget, Bookmarks, Google Play, Play Store |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Nice phone... i am using this phone from 9 months...
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |