| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | Handset, Charger, Battery, USB Cable, User Guide, Headset, Warranty Card |
| Brand | Micromax |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Kingsoft Office |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.2 GHz, Quad Core |
| Size | 4.5 Inches |
| Resolution | FWVGA, 480 x 854 Pixels |
| Color | 16.7 M |
| Other Display Features | IPS Display |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280 |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | Auto Focus, Flash Support |
| Type | 1800 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 150 hrs (2G) |
| Internal | 1.5 GB for Mass Storage and 700 MB for Apps Installation |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Opera Mini |
| GPRS | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v3 |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v4 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4, HD |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, G-Sensor, Light Sensor |
| Additional Features | Video Chat, Intuitive Text Input, Spell Check, Enhanced Applications and Power Management Features |
| Important Apps | MAd Call App, MAd, Spuul, Hike, Bubble X Slice, Dancing Bubbles, BBM |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |