| Email* | |
| Mobile |
| In the Box | Handset, Battery, Charger, Earphone, USB Cable, User Manual, Warranty Card |
| Model Name | Canvas Fire |
| Model ID | A093 |
| SIM Type | Dual Sim |
| Touch Screen | Yes |
| OS | Android v4.4.2 (KitKat) |
| Processor | 1.3 Quad Core, Quad Core |
| Type | Capacitive Touchscreen |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | 480 x 800 Pixels |
| Primary Camera | 5 Megapixel |
| Secondary Camera | 0.3 Megapixel |
| Type | Li-Ion, 1750 mAh |
| MEMORY AND STORAGE | |
| Internal | 512 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 RAM |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |