| Email* | |
| Mobile |



| Screen Size | 12.7 cm (5) Sharp FHD CGS (Continuous Grain Silicon) |
| Screen Resolution | FHD 1920*1080 |
| Screen Type | IPS |
| Colour Depth | True color(16.7 M) |
| Type | MT6589T |
| Frequency | 1.5 Ghz Quad Core |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Standby Time | 105hrs |
| Talktime | 7hrs |
| Camera Resolution | 13MP AF (Back camera with flash), 5MP FF front camera |
| Flash | YES |
| Autofocus | Rear camera AF, Front camera FF |
| Resolution Recording & Playback | FHD 1920*1080 |
| Frequency Band | 850/900/1800/1900/MHz WCDMA 2100 MHz |
| Network | GSM/GPRS/WCDMA |
| HSPA | DL 42Mbps, UL 11Mbps |
| Wi fi | YES |
| Bluetooth | V4.0 |
| Location | GPS |
| RAM | 2 GB |
| ROM | 16GB Nand flash |
| Internal Memory | 0.98GB(For apps installation), 12.47GB(For user data) |
| Expandable Memory | NO |
| Sensors | Light Sensor, Motion Sensor, Proximity Sensor, Magnetic Sensor, Gyroscope Sensor |
| USB Version | Micro USB (5 pin) , USB 2.0 |
| Ear Jack | 3.5 mm |
| Dual Sim Support | yes (SIM+Micro SIM) |
| OS | Android Jelly Bean 4.2.1 |
| Applications | M! Live, M! Security, M! Unlock, Games (Fruit Devil , Dark Man, Jelly jumper), Kingsoft, Spuul, Hike, Game Hub, Opera Mini, Look Away, FOTA, BBM, iFloat |
| Video Formats Supported | 3GP, MP4, AVI(MPEG) |
| Video Resolution | 1920*1080 |
| Video Frame Rate | 30 fps |
| Audio Formats Supported | MP3, Midi, AAC, AMR, Wav |
| FM | yes |
Seems a good phone.... with full package.... One thing that can change the mind is battery backup...........
Best Phone but battery backup is disadvantage..
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |