| Email* | |
| Mobile |
| Model Name | Canvas Blaze |
| Model ID | MT500 |
| SIM Type | Dual SIM, CDMA (Only for MTS SIM, not for other CDMA SIM) + GSM |
| Touch Screen | Yes |
| Business Features | Document Viewer, Google Documents, Spreadsheet or Drawings |
| Call Features | Conference Call, Hands Free, Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 and EVDO (800 MHz); UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1 GHz MSM8625 Snapdragon S4, Dual Core |
| Type | TFT |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | FWVGA, 480 x 854 Pixels |
| Color | 262 K |
| Other Display Features | Pinch-to-Zoom |
| Primary Camera | Yes, 8 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 640 x 480 |
| Other Camera Features | Flash Support, Auto Focus |
| Type | 1850 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 120 hrs (2G) |
| Internal | 1.88 GB (For Apps Data), 1 GB (For User Data) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 768 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Opera Mini |
| GPRS | Yes |
| 3G | Yes, 3.1 Mbps HSPA |
| Wifi | Yes, 802.11 |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | USB, Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v2 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MIDI, MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4 |
| FM | Yes |
| SAR Value | At the Head - 0.61 W/Kg, At the Body - 0.79 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Gravity Sensor, Proximity Sensor, Orientation Sensor |
| Additional Features | Intuitive Text Input and Spell Check Features, Multi-tasking, Games, Fun On-the-go, Voice Search, Bluetooth Tethering, Flight Mode, Calendar, Picasa |
| Important Apps | MTS TV, Spuul, mAd, Hungama Music, M! Live, Google Play Store, Customize Home Screen, Notification Panel, Google, Gmail, Android Market, Widgets |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |