| Email* | |
| Mobile |
Key Features of Micromax Canvas Lite A92 (Black)
Wi-Fi Enabled Android v4.1.2 (Jelly Bean) OS Expandable Storage Capacity of 32 GB Dual SIM (GSM + GSM) 5-inch Capacitive Touchscreen 5 MP Primary Camera 1 GHz Dual Core Processor FM Radio with Recording
Key Features of Micromax Canvas Lite A92 (Black) Wi-Fi Enabled Android v4.1.2 (Jelly Bean) OS Expandable Storage Capacity of 32 GB Dual SIM (GSM + GSM) 5-inch Capacitive Touchscreen 5 MP Primary Camera 1 GHz Dual Core Processor FM Radio with Recording| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1 GHz, Dual Core |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 16 M |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 30 fps |
| Zoom | Digital Zoom - 5x |
| Other Camera Features | Night Mode, Multi-shot Mode, Fixed Focus, Flash Support, Brightness Level - 5x |
| Size | 77x147x10.8 mm |
| Type | Li-Ion, 2000 mAh |
| Talk Time | 6 hrs (2G) |
| Standby Time | 240 hrs (2G) |
| Internal | 0.94 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4, Supported Profiles (AVRCP, A2DP) |
| Music Player | Yes, Supports MIDI, MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports AVI, MP4, 3GP |
| FM | Yes, with Recording |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| Additional Features | 10 |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Very good phone
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |