| Email* | |
| Mobile |
Key Features of Micromax Canvas Fun A93 (Black)
| Model Name | Canvas Elanza |
| Model ID | A93 |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes |
| Business Features | Document Viewer, Kingsoft Office |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.3 GHz MTK 6572AW, Dual Core |
| Type | TFT |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | qHD, 960 x 540 Pixels |
| Color | 16.7 M |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280 |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | Auto Focus, Flash Support |
| Type | 1950 mAh |
| Talk Time | 7 hrs (2G) |
| Standby Time | 256 hrs (2G) |
| Internal | 1.27 GB (Apps), 1.27 GB (Mass Storage) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 1 GB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v2, Supported Profiles (EDR) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4, HD |
| FM | Yes |
| SAR Value | At the Head - 0.36 W/Kg, At the Body - 1.13 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Light Sensor, G-Sensor |
| Additional Features | Intuitive Text Input and Spell Check Features |
| Important Apps | Spuul, Opera Mini, Hike!, M! Live, Get It, Robo 3, Jelly Belly, Rope Cut |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |