| Email* | |
| Mobile |
| Screen Size | 12.7cm (5inch) |
| OS Name | Android 4.4.2 |
| Processor | 1.3GHz Dual core |
| Camera Resolution | 5.0M FF(REAR) & FRONT 0.3MP |
| Battery Capacity | 1800mAh |
| Connectivity Options | 2G/Bluetooth/Wi-Fi/USB |
| Screen Size | 12.7cm (5inch) |
| Screen Resolution | 480*854 FWVGA |
| Screen Type | capacitive |
| Colour Depth | 16.7M |
| Video Formats Supported | 3GP, MP4 |
| Video Resolution | 720p |
| Video Frame Rate | 30 fps |
| Audio Formats Supported | MP3, Midi, AAC, Amr, Wav |
| FM | Yes |
| Battery Capacity | 1800mAh |
| Standby Time | 210 hours |
| CHIPSET | 7 hours |
| OS | MT6572 |
| OS NAME | Android 4.4.2 |
| Flash | Yes |
| Autofocus | No |
| Resolution, Recording & Playback | 720p Recording & playback |
| Camera Resolution | 5.0M FF(REAR) & FRONT 0.3MP |
| Connectivity Options | 2G/Bluetooth/Wi-Fi/USB |
| Frequency Band | GSM 900/1800MHz |
| Network | 2G |
| HSPA | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | BT 4.0 |
| Location | Yes |
| RAM | 512 MB |
| ROM | 4GB |
| Internal Memory | 1.53 GB (for mass storage) |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Sensors | Light Sensor, G-Sensor, Proximity Sensor |
| USB V | Micro |
| Ear Jack | 3.5 mm |
| Dual SIM Support | Yes |
| Applications | Bounce ball classic/Bubble X Slice/Zombie smasher |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |