| Email* | |
| Mobile |
1.2 GHz Dual Core Processor HD Recording 0.3 MP Secondary Camera Dual SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 32 GB 5 MP Primary Camera Android v4.2 (Jelly Bean) OS 5-inch Capacitive Touchscreen Wi-Fi Enabled
Key Features of Micromax Canvas Fun A76 (Black) 1.2 GHz Dual Core Processor HD Recording 0.3 MP Secondary Camera Dual SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 32 GB 5 MP Primary Camera Android v4.2 (Jelly Bean) OS 5-inch Capacitive Touchscreen Wi-Fi Enabled| In Sales Package | USB Cable, User Guide, Headset, Handset, Battery, Charger, Warranty Card |
| Brand | Micromax |
| Model Name | Canvas Fun |
| Model ID | Canvas Fun A76 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.2 GHz, Dual Core |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | FWVGA, 480 x 854 Pixels |
| Color | 16.7 M |
| Other Display Features | Multi-touch, Pinch-to-Zoom |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280, 30 fps |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | -2, -1, 0, 1, 2 |
| Size | 75.3x146x10.55 mm |
| Type | Li-Polymer, 2000 mAh |
| Talk Time | 7 hrs (2G) |
| Standby Time | 250 hrs (2G) |
| Internal | 1.25 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP 2.0 |
| GPRS | Yes, Class 10 |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes, v2 |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v2, Supported Profiles (A2DP, HFP, EDR, OPP, AVRCP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4, HD |
| FM | Yes, with Recording |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor |
| Additional Features | Tiled Notifications, MMS Enabled, Games, World Clock, Alarm, Calculator, Calendar |
| Important Apps | Preloaded Apps |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |