| Email* | |
| Mobile |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA |
| Announced | 2011 |
| Status | Available |
| Dimensions | 108 x 62 x 12 mm |
| Weight | - |
| Type | TFT touchscreen, 256K colors |
| Size | 360 x 480 pixels, 3.5 inches (~171 ppi pixel density) |
| Alert types | Vibration, Polyphonic(64), MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 50 MB, 256 MB RAM, 512 MB ROM |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Primary | 2 MP, 1600x1200 pixels, LED flash |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Secondary | Yes, VGA |
| OS | Android OS, v2.3 (Gingerbread) |
| CPU | 650 MHz |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Dual SIM | |
| SNS applications | |
| MP3/WAV/WMA/AAC player | |
| MP4/H.263 player | |
| Organizer | |
| Image/video editor | |
| Document viewer | |
| Google Search, Maps, Gmail, | |
| Voice memo/dial | |
| Predictive text input | |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |