| Email* | |
| Mobile |
Wi-Fi Enabled Android v2.3.5 (Gingerbread) OS 0.3 MP Secondary Camera 2 MP Primary Camera 4.3-inch TFT Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 32 GB Dual SIM (GSM + GSM) 1 GHz ARM Cortex-A5 Processor
Wi-Fi Enabled Android v2.3.5 (Gingerbread) OS 0.3 MP Secondary Camera 2 MP Primary Camera 4.3-inch TFT Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 32 GB Dual SIM (GSM + GSM) 1 GHz ARM Cortex-A5 Processor| In Sales Package | Handset, Charger, Headset, Battery, User Guide, Data Cable, Warranty Card, Protective Cover |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| OS | Android v2.3.5 (Gingerbread) |
| Processor | 1 GHz ARM Cortex-A5 |
| Type | TFT |
| Size | 4.3 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 262 K |
| Other Display Features | Multi-touch |
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 352 x 288 |
| Zoom | Digital Zoom - 4x |
| Other Camera Features | CMOS Sensor, Flash Support, Fixed Focus, Multi-shot Mode, Night Vision, Brightness Level, Image Editor |
| Size | 69.7x130x10.95 mm |
| Weight | 148 g |
| Type | Li-Ion, 1350 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 205 hrs (2G) |
| Internal | 190 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 512 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP 2.0 |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 10 |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes, v2 |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes, v2.1, Supported Profiles (EDR, HSP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, MIDI, WAV |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP |
| FM | Yes |
| Ringtone | WAV, MP3 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Gravity Sensor |
| Additional Features | Game, Intuitive Text Input and Spell Check |
| Important Apps | Hookup, Mi Zone+, M live, Facebook, Cricket Fever, Google Play Store, Pre-loaded Apps, Mi Store, WhatsApp |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
This mobile very interesting mobile
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |