| Email* | |
| Mobile |
4-inch TFT Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 32 GB HD Recording 0.3 MP Secondary Camera Wi-Fi Enabled Android v4.2.2 (Jelly Bean) OS 2 MP Primary Camera 1.3 GHz Dual Core Processor Dual SIM (GSM + GSM) FM Radio with Recording
Key Features of Micromax Canvas Fun A63 (Blue) 4-inch TFT Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 32 GB HD Recording 0.3 MP Secondary Camera Wi-Fi Enabled Android v4.2.2 (Jelly Bean) OS 2 MP Primary Camera 1.3 GHz Dual Core Processor Dual SIM (GSM + GSM) FM Radio with Recording| Brand | Micromax |
| Model Name | Canvas Fun |
| Model ID | Canvas Fun A63 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Kingsoft Office |
| Call Features | Hands Free, Loudspeaker |
| Handset Color | Blue |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.3 GHz, Dual Core |
| Type | TFT |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 16.7 M |
| Other Display Features | Vivid Display, Tap Zoom, Multi-touch |
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280 |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | Flash Support, Zoom Level - 4x, Brightness Level - 3x, Fixed Focus, Multi-shot Mode, Night Mode |
| Size | 65.7x124.5x11.9 mm |
| Type | Li-Polymer, 1500 mAh |
| Talk Time | 4 hrs (2G) |
| Standby Time | 135 hrs (2G) |
| Internal | 1 GB for Apps and 1 GB for Mass Storage |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Opera Mini, WAP 2.0 |
| GPRS | Yes, Class 10 |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes, v2 |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v2, Supported Profiles (EDR, HFP, A2DP, OPP, AVRCP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MIDI, WAV, MP3 |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4, HD |
| FM | Yes, with Recording |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor |
| Additional Features | MMS Enabled, FOTA, Game Hub, World Clock, Alarm, Calculator, Calendar, Intuitive Text Input and Spell Check |
| Important Apps | Tiled Notification, Hike, Spuul, Mi Zone, Mi Live, Google Play Store |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |