| Email* | |
| Mobile |
Micromax A54 Smarty 3.5
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v2.3.5 (Gingerbread) |
| Processor | 1 GHz Qualcomm Scorpion |
| Graphics | Adreno |
| Size | 3.5 Inches |
| Resolution | HVGA, 320 x 480 Pixels |
| Color | 262 K |
| Other Display Features | Multi-touch, Pinch-to-Zoom |
| Primary Camera | Yes, 3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 240 x 320 |
| Other Camera Features | Night Mode, Zoom Level - 4x, Multi-shot Mode |
| Size | 62x116x12 mm |
| Weight | 108.96 g |
| Type | Li-Ion, 1300 mAh |
| Talk Time | 4 hrs (2G) |
| Standby Time | 170 hrs (2G) |
| Internal | 130 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 256 MB RAM, 512 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP 2.0 |
| GPRS | Yes, Class 10 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes, v2 |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| GPS Support | Yes, Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v2.1, Supported Profiles (A2DP, FTP, OPP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MIDI, MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4 |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | 128 Polyphonic |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Accelerometer, G-Sensor, Proximity Sensor |
| Additional Features | Intuitive Text Input, One Touch Word Selection, Voice Search, World Clock, Calculator, Calendar, Multiple Alarms, Auto Power On or Off |
| Important Apps | Hook Up, M! Zone, M! Store, Google Play Store, M! Buddy, Gmail |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |