| Email* | |
| Mobile |
Dual SIM (GSM + GSM) Wi-Fi Enabled 2 MP Primary Camera 4-inch TFT Capacitive Touchscreen Android v2.3.5 (Gingerbread) OS 0.3 MP Secondary Camera 1 GHz Cortex-A5 Processor Expandable Storage Capacity of 16 GB
Dual SIM (GSM + GSM) Wi-Fi Enabled 2 MP Primary Camera 4-inch TFT Capacitive Touchscreen Android v2.3.5 (Gingerbread) OS 0.3 MP Secondary Camera 1 GHz Cortex-A5 Processor Expandable Storage Capacity of 16 GB| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| OS | Android v2.3.5 (Gingerbread) |
| Processor | 1 GHz Cortex-A5 |
| Graphics | Mali-300 |
| Type | TFT |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Flash Light, Zoom Level - 8, Brightness Level - 6, Multi-shot, Night Mode |
| Size | 64x124x11.6 mm |
| Weight | 89 g |
| Type | Li-Ion, 1500 mAh |
| Talk Time | 4 hrs (2G) |
| Standby Time | 175 hrs (2G) |
| Internal | 160 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 16 GB |
| Memory | 256 MB RAM, 512 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v2.1, Supported Profiles (A2DP, HSP, HFP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Additional Features | Games, Swipe, World Clock, Multiple Alarm, Calculator, Calendar, Auto Power On or Off, Incoming Call Guard |
| Important Apps | M! Live, Google Play Store, M! Store, M! Zone+, Facebook |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
I am sure that you will bang your head if used this phone.... worst phone :( I am not at all satisfied with this phone.
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |