| Email* | |
| Mobile |
Micromax A30 Smarty 3.0
Micromax A30 Smarty 3.0| Dimensions (mm) | 112.5 x 59.2 x 14.45 |
| Operating system | Android v2.3 (Gingerbread) |
| Touchscreen | Yes, Capacitive |
| SIM Support | Dual SIM (GSM+GSM) |
| Processor | 832 MHz |
| Memory | 256 MB RAM |
| Type | TFT LCD |
| Size | 3 inches |
| Resolution | 320 x 240 Pixels |
| 256 K Colors | |
| 2G | GSM 900/1800 MHz |
| 3G | UMTS 2100 MHz |
| EDGE | Yes |
| GPRS | Yes |
| 3G Speed (Download/Upload) | 7.2 Mbps (HSDPA)/384 Kbps (HSUPA) |
| Bluetooth | v2.0 |
| Wireless LAN | 802.11 b/g/n |
| USB port | v2.0 |
| Main (Rear) Camera | 2 Megapixel |
| Video recording | Yes |
| Flash | LED |
| Other features | Night vision, 2X digital zoom |
| Internal | 512 MB ROM |
| Expandable | Up to 32GB |
| Video Player | MP4 |
| Audio Player | MP3, MIDI, AMR, AAC+, AAC |
| 3.5mm audio jack | Yes |
| FM Radio | Yes, with Recording |
| Capacity | Li-Ion 1500 mAh |
| Talk time (max) | Up to 6 Hrs |
| Standby time (max) | Up to 7 Days |
| Email Support | Yes, SMTP, Push email, POP3 |
| Instant Messenger | GTalk |
| Pre-loaded Apps | Google Play for downloading games/music/apps |
| Sensors | Gravity |
| Physical Keys | Power Key ,Volume Key |
| Handset Color Options | White |
| Inside the Mobile box | Handset, Battery, Charger, Headset, Data Cable, User Manual |
| Others | Alarm, Calendar, Calculator, World clock, Android browser |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |