| Email* | |
| Mobile |
In terms of specifications, the Micromax A25 Smarty supports dual-SIM (GSM+GSM) with dual standby. The device runs on Android 2.3.6 Gingerbread operating system and is powered by a 1GHz processor.
Other specifications of the A25 Smarty include2.8-inch touch displaywith 240 x 320 pixels resolution, 1.3MP fixed focus camera, 256MB of RAM, 120MB built-in storage, 32GB expandable storage via micro SD, 3.5mm audio jack and FM Radio. For connectivity, the device supports 2G, Bluetooth 2.1, Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, Micro USB. The device comes with a 1,280mAh battery, which is rated to deliver 4 hours of talktime and up to 7 days of standby time.
In terms of specifications, the Micromax A25 Smarty supports dual-SIM (GSM+GSM) with dual standby. The device runs on Android 2.3.6 Gingerbread operating system and is powered by a 1GHz processor. Other specifications of the A25 Smarty include2.8-inch touch displaywith 240 x 320 pixels resolution, 1.3MP fixed focus camera, 256MB of RAM, 120MB built-in storage, 32GB expandable storage via micro SD, 3.5mm audio jack and FM Radio. For connectivity, the device supports 2G, Bluetooth 2.1, Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, Micro USB. The device comes with a 1,280mAh battery, which is rated to deliver 4 hours of talktime and up to 7 days of standby time.| Brand | Micromax |
| Model | A25 |
| Weight | 102 G |
| Form Factor | Touch Bar |
| Dimensions | 104.5x56x13 MM |
| Operating Frequency | GSM 900/1800 MHz |
| Dual Sim | yes , Dual Sim , Dual Standby |
| Touch Screen | Yes, Capacitive touch Screen |
| DisplayColor | 2.8 inches(7.1 cm), TFT Capacitive Touch Screen, 262K colors |
| Display Size | 240 x 320 px |
| Sensors | G-Sensors |
| Camera | yes, 1.3 Mega Pixal camera with FULL screen Focus |
| Camera Resolution | 1028 x1024 pixals |
| Zoom | Yes, 4x Digital Zoom |
| Video | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Player | MP4, 3GP, Video Streaming |
| Camera Features | PNG, JPG, JPEG, BMP,GIF |
| Games | Yes |
| Browser | Yes, WAP, Google Chrome and Opera Mini Browser |
| Games | Android OS, v2.3.6(Gingerbread) |
| Phone Book | Practically Unlimited |
| Missed Calls | Yes |
| Received Calls | Yes |
| Dialed Calls | Yes |
| Stand By Time | UP to 180 hours |
| Talk Time | UP to 4 hours |
| Li-ion | 1280 mAH |
| Internal Memory | 120 MB Storage, 512 MB ROM+ 256 MB RAM |
| External Memory | Yes, UP to 32 GB |
| Memory Slot | yes, Micro SD card |
| SMS | yes, No Limit |
| MMS | Yes |
| Yes, Support POP3,IMAP4 | |
| Instant Messaging | Yes |
| Social Networking Services | Facebook, Twitter, Yoututbe,skype, google, etc |
| Ring Tone | Vibration, MP3,Polyphonic |
| FM | Yes, FM Radio |
| Music | MP3,WAV,MID,3GPP,MP4,Audio Streaming,Loud Speaker,3.5mm Audio Jack |
| Speaker | Yes |
| Headset | Yes |
| GPRS | Yes, class12 |
| Bluetooth | Yes, V2.1 |
| Wireless Protocol | yes,Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Port | yes, USB2.0 |
| Edge | yes, Class12 |
| Infra Red | NO |
| CPU | yes, GHz Processor |
| Salespack | Handset, Battery, Charger, Handsfree, User Guide, Warranty Card |
| Apllications | Hook Up-Services |
| Colour | Black |
Its an awesome phone.... Awesome.. At this low cost... In market it costs 4200... Buton the mobile store at 3332 along with a 3gb memory card.... I got it yesterday... Wow features n excellent for an android starter....
this is an awesome phone...i got it(a month ago) from mobile store... Awesome express delivery by Mobile store. I got phone delivered in less than 24hrs. but packing was ok. Thanks to mobile store, the phone is good..
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |