| Email* | |
| Mobile |
Key Features of Micromax Canvas 2 Plus A110Q (Black & White)
2 MP Secondary Camera Expandable Storage Capacity of 32 GB 8 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) HD Recording 5-inch Capacitive Touchscreen 1.2 GHz Quad Core Processor Android v4.2.1 (Jelly Bean) OS
Key Features of Micromax Canvas 2 Plus A110Q (Black & White) 2 MP Secondary Camera Expandable Storage Capacity of 32 GB 8 MP Primary Camera Dual SIM (GSM + GSM) HD Recording 5-inch Capacitive Touchscreen 1.2 GHz Quad Core Processor Android v4.2.1 (Jelly Bean) OS| In Sales Package | Battery, USB Cable, Headset, Warranty Card, Handset, Charger, User Guide |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Google Document, Spreadsheets |
| Call Features | Conference Call, Hands Free, Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2.1 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.2 GHz, Quad Core |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | FWVGA, 480 x 854 Pixels |
| Color | 262 K |
| Other Display Features | Pinch-to-Zoom, IPS Display |
| Primary Camera | Yes, 8 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Flash | Dual LED |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280 |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | Auto Focus |
| Type | 2000 mAh |
| Talk Time | 6 hrs (2G) |
| Standby Time | 280 hrs (2G) |
| Internal | 1.4 GB; Mass Storage |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 1 GB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | USB, Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v4 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports MP4, AVI, 3GP, MKV, HD |
| FM | Yes |
| SAR Value | At the Head - 0.34 W/Kg, At the Body - 0.39 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor, Light Sensor, Gravity Sensor |
| Additional Features | Multi-tasking, Intuitive Text Input and Spell Check, Games, MMS Enabled, Flight Mode, Notifications, Voice Search, Sound Recorder, Bluetooth Tethering, Calendar, Voice Input |
| Important Apps | M! Live, M! Zone+, Hook Up, Voice Chats, Google, Gmail, Android Market, Widgets, Picasa |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Best phone for the lowest price. Prabu
Best online price.I bought it when there was flat 10% off on Citibank cards.Got an 8 GB SD card free as well.Best phone with 1 GB RAM, 1.2 GHz processor and an 8 MP camera. Pros: The design is good. Touch sensitivity is very fast. Good battery back up. Cons: Speaker is not much appreciated. Cheap Ear phones.
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |