| Email* | |
| Mobile |
| Brand | Lenovo |
| Model ID | S960 |
| Form | Bar |
| SIM Size | Micro SIM |
| SIM Type | Single SIM, GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.5 GHz MediaTek 6589T, Quad Core |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | Full HD, 1920 x 1080 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | Curved Toughened Glass, Gorilla Glass 3, IPS Display, Vivid Color, 20 / 20 Vision |
| Primary Camera | Yes, 13 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 1920 x 1080 |
| HD Recording | HD, Full HD |
| Other Camera Features | Auto Focus, 84 Deg Wide Angle Lens, BSI Sensor |
| Size | 74x144x6.9 mm |
| Weight | 121 g |
| Type | Li-Polymer, 2000 mAh |
| Memory | 2 GB RAM, 16 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, UC Browser |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA; HSPA+ |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v3, Supported Profiles (HS) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Full HD |
| FM | Yes |
| Sound Enhancement | 1 x Speaker |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Gravitation Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor, eCompass |
| Additional Features | Games, Motion Controls, Multi-tasking, USB On-the-go |
| Important Apps | Accuweather, Evernote, Facebook with Advanced Notification, Google, Route 66 Navi + Maps, Skype, Google Play Store |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |