| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | Warranty Card, User Guide, Handset, Battery, Data Cable, Charger, Headset |
| Brand | Lenovo |
| Model ID | S820 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Kingsoft Office |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.2 GHz, Quad Core |
| Size | 4.7 Inches |
| Resolution | HD, 1280 x 720 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | 4 Point Multi-touch, IPS Display |
| Primary Camera | Yes, 12 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Flash | LED |
| Other Camera Features | Auto Focus, Geo-tagging |
| Size | 69.7x139.5x8.95 mm |
| Weight | 143 g |
| Type | Li-Polymer, 2000 mAh |
| Talk Time | 22 hrs (2G), 10 hrs (3G) |
| Standby Time | 140 hrs (2G) |
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 1 GB RAM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, UC Browser |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | with Google Maps, Route 66 Navi+ Maps |
| Bluetooth | Yes, v3 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| FM | Yes |
| SAR Value | At the Head - 0.539 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Gravitation Sensor, Proximity Sensor |
| Additional Features | Norton Mobile Security, Evernote, Games |
| Important Apps | Facebook, Facebook Messenger, Twitter, Skype, AccuWeather |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |