| Email* | |
| Mobile |
| Box Contents | Handset, Battery, Charger, Earphone, USB Cable, User Manual, Warranty Card |
| Model | Titanium S3 |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Dimensions | 145 x 72.6 x 9.3 mm |
| Operating Frequency | GSM 1800 / 900 MHz / UMTS 2100 MHz | GSM 1800 / 900 MHz |
| Operating System | Android v4.4 (KitKat) |
| Sensors | Accelerometer, Light sensor, Proximity sensor |
| Processor | 1.3 GHz, Quad core, MediaTek MT6582M |
| RAM | 512 MB |
| Internal Memory | 4 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 32 GB |
| Screen Size | 5.0 Inch |
| Screen Resolution | 540 x 960 pixels |
| Pixel Density | 220 ppi |
| Display Type | IPS LCD |
| Main Camera | Yes, 8 MP |
| Front Camera | Yes, 2 MP |
| Flash | LED |
| Zoom | Yes, Digital Zoom |
| Camera Features | CMOS image sensor |
| Capacity | 1800 mAH, Li-ion |
| Talk Time | Up to 5 Hours(2G) |
| Stand By Time | Up to 135 Hours(2G) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, HSDPA, HSUPA |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 |
| Bluetooth | Yes, v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GPS |
| USB Connectivity | Yes, USB Port, USB charging, microUSB 2.0 |
| FM | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |