| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | Charger, Battery, Handset, Manual |
| Brand | Lenovo |
| Model ID | A850 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.3 GHz MTK 6582M, Quad Core |
| Size | 5.5 Inches |
| Resolution | qHD, 540 x 960 Pixels |
| Other Display Features | IPS Display |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Other Camera Features | Auto Focus, Flash Support |
| Size | 79.3x153.5x9.45 mm |
| Weight | 184 g |
| Type | Li-Ion, 2250 mAh |
| Internal | 4 |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 1 GB RAM, 4 ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Gravitation Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| Additional Features | Microphone |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |