| Email* | |
| Mobile |
Key Features of Lenovo Idea Tab A3000 Tablet (Black, Wi-Fi, 3G, 16 GB)
0.3 MP Secondary Camera Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB 5 MP Primary Camera Android (Jelly Bean) OS Dual SIM (GSM + GSM) 7-inch Capacitive Touchscreen 1.2 GHz Quad Core Processor
Key Features of Lenovo Idea Tab A3000 Tablet (Black, Wi-Fi, 3G, 16 GB) 0.3 MP Secondary Camera Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB 5 MP Primary Camera Android (Jelly Bean) OS Dual SIM (GSM + GSM) 7-inch Capacitive Touchscreen 1.2 GHz Quad Core Processor| Brand | Lenovo |
| Model ID | Idea Tab A3000 |
| Part Number | 59374689 |
| Color | Black |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Processor | 1.2 GHz Quad Core |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | GSM 850, 900, 1800, 1900; 3G |
| Operating System | Android Jelly Bean |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, G-Sensor |
| RAM | 1 GB DDR2 |
| Internal Storage | 16 GB |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 7 inch Capacitive Touchscreen with 1024 x 600 pixels |
| Other Display Features | IPS Display |
| Primary Camera | 5 megapixels |
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| Other Camera Features | Auto Focus |
| Mail Features |
| Battery Type | 3500 mAh Lithium - Polymer |
| Standby Time | 336 hrs |
| Internet Browsing Time | 8 hrs |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes, 42 Mbps HSDPA |
| Other Internet Connectivity Options | Edge |
| Pre-Installed Browser | Android |
| Video Playback | Yes |
| Video Formats Supported | MPEG4, H.264 |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| GPS | Yes |
| Map Support | Google Maps |
| Other Connectivity Features | Micro USB OTG Port |
| USB | Yes, Micro USB |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack and 3.5 mm Microphone Jack |
| Bluetooth | v4 |
| Dimensions | 194 x 120 x 11 mm |
| Weight | 350 g |
| Games, Noise Reduction |
| Warranty Summary | 1 Year manufacturer warranty for the Tablet, 6 months manufacturer warranty for other inbox accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |