| Email* | |
| Mobile |
5 MP Auto-Focus Primary Camera with Flash 0.3 MP Secondary Camera Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB 5-inch TFT LCD OGS Capacitive Touchscreen 1.2 GHz Quad Core Processor Android v4.2 (Jelly Bean) OS Dual Standby SIM (GSM + GSM)
Key Features of Lava Iris 506Q 5 MP Auto-Focus Primary Camera with Flash 0.3 MP Secondary Camera Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB 5-inch TFT LCD OGS Capacitive Touchscreen 1.2 GHz Quad Core Processor Android v4.2 (Jelly Bean) OS Dual Standby SIM (GSM + GSM)| In Sales Package | Handset, Flip Cover, Battery, Headset, Data Cable, User Manual, Screen Guard, Charger |
| Brand | Lava |
| Model Name | Iris |
| Model ID | Iris 506Q |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.2 GHz, Quad Core |
| Type | TFT LCD |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | qHD, 960 x 540 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | Touch Less Operation, OGS Screen, Gesture Control, Multi-finger Touchscreen, Pinch-to-Zoom |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280 |
| HD Recording | HD |
| Zoom | Digital Zoom - 4x |
| Other Camera Features | Auto Focus, 99 Burst Mode, Smile Detection, Panorama, Geo-tagging, HDR, Best Shot Night Mode |
| Size | 73x143x8.9 mm |
| Type | Li-Polymer, 2000 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G), 4 hrs (3G) |
| Standby Time | 230 hrs (2G) |
| Internal | 2.25 GB) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Opera Mini, WAP |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA+ |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Navigation Technology | GPS and A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v3, Supported Profiles (A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4, HD |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer, Gesture, G-Sensor |
| Additional Features | Flip Pictures, Multi-tasking, Navigation, Back Up and Restore, On-The-Go Connectivity, Calendar, Alarm, Calculator, Sound Recorder, OTA |
| Important Apps | MX Player, WhatsApp, Twitter, Google Talk, Facebook, YouTube, Hungama, OLX, Google Search, Goolge Play Store |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |