| Email* | |
| Mobile |
Key Features of Lava Iris 505
Android v4.2 (Jelly Bean) OS 5-inch TFT LCD OGS Capacitive Touchscreen 5 MP Auto-Focus Primary Camera with Flash Wi-Fi Enabled Dual Standby SIM (3G + 2G) 1.2 GHz Dual Core Processor 0.3 MP Secondary Camera Expandable Storage Capacity of 32 GB
Key Features of Lava Iris 505 Android v4.2 (Jelly Bean) OS 5-inch TFT LCD OGS Capacitive Touchscreen 5 MP Auto-Focus Primary Camera with Flash Wi-Fi Enabled Dual Standby SIM (3G + 2G) 1.2 GHz Dual Core Processor 0.3 MP Secondary Camera Expandable Storage Capacity of 32 GB| In Sales Package | User Manual, Flip Cover, Handset, Headset, Charger, Battery, Data Cable, Screen Guard |
| Brand | Lava |
| Model Name | Iris |
| Model ID | Iris 505 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.2 GHz, Dual Core |
| Type | TFT LCD |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | FWVGA, 480 x 854 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | Magnification Gesture, OGS Screen, Gesture Control |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280, 25 fps |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | Auto Focus, Zoom, Panorama, 99 Continuous Shots, Face Detection, Smile Detection |
| Size | 75.9x149.6x9.5 mm |
| Type | Li-Polymer, 2000 mAh |
| Talk Time | 6 hrs (2G), 4 hrs (3G) |
| Internal | 1.9 GB) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Opera Mini |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA+ |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Navigation Technology | GPS and A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v3, Supported Profiles (A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports AVI, 3GP, MP4, HD |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Air Shuffle, G-Sensor |
| Additional Features | Scribble Notes During Call, Flip Pictures, Games, FOTA |
| Important Apps | WhatsApp, Twitter, Gmail, Facebook, OLX, Preloaded Apps, MX Player |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |