| Email* | |
| Mobile |
5-inch Capacitive Touchscreen 5 MP Primary Camera Dual Standby SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 32 GB 1 GHz Processor Wi-Fi Enabled Android v4.1 (Jelly Bean) OS 0.3 MP Secondary Camer
5-inch Capacitive Touchscreen 5 MP Primary Camera Dual Standby SIM (GSM + GSM) Expandable Storage Capacity of 32 GB 1 GHz Processor Wi-Fi Enabled Android v4.1 (Jelly Bean) OS 0.3 MP Secondary Camer| In Sales Package | 4 GB microSD Card, Screen Guard, Handset, User Manual, Charger, Headset, Battery, Data Cable |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1 (Jelly Bean) |
| Processor | 1 GHz |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 16 M |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Auto Focus, Face Detection, Panorama Shot, Zoom |
| Size | 78x145.5x10.2 mm |
| Type | Li-Polymer, 2000 mAh |
| Talk Time | 9 hrs (2G) |
| Standby Time | 400 hrs (2G) |
| Internal | 2 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v3, Supported Profiles (A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports AVI, FLV, MP4, WMV, MOV, 3GP |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, G-Sensor |
| Additional Features | Calculator, Alarm, Calendar, Sound Recorder, Games |
| Important Apps | Preloaded Apps |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |