| Email* | |
| Mobile |
5 MP Auto Focus Camera with Flash 0.3 MP Secondary Camera 5-inch WVGA Touchscreen Dual SIM (GSM + GSM) Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB FM Radio with Recording Android v4.0.4 (Icecream Sandwich) OS 1 GHz Dual Core Processor
5 MP Auto Focus Camera with Flash 0.3 MP Secondary Camera 5-inch WVGA Touchscreen Dual SIM (GSM + GSM) Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB FM Radio with Recording Android v4.0.4 (Icecream Sandwich) OS 1 GHz Dual Core Processor| In Sales Package | Battery, Charger, Headset, Handset |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1 |
| Processor | 1 GHz, Dual Core |
| Graphics | PowerVR SGX531 |
| Type | TFT |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 16 M |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Other Camera Features | Auto Focus, Flash |
| Size | 79x148.5x10.5 mm |
| Type | 2300 mAh |
| Talk Time | 7 hrs (2G) |
| Standby Time | 620 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | WAP, Android |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes, micro USB |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, Supported Profiles (A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports MPEG4, 3GP |
| FM | Yes, with Recording |
| SAR Value | 0.85 W/Kg, DCS 1800 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 300 |
| Phone Book Memory | 1000 |
| Sensors | Proximity Sensor, Light Sensor, Gyroscope, G-Sensor, Accelerometer |
| Additional Features | Alarm Clock, Calculator, Games |
| Important Apps | Google, Hike - Free Messaging App, Saavn - Music Player App, Fusion - Music Organiser App, Group Chat |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |