| Email* | |
| Mobile |
| Height | 134 mm |
| Width | 66 mm |
| Thickness | 10.45 mm |
| Weight | 147 gm |
| Screen Size | 4.5 Inch |
| Screen Type | IPS Display |
| SIM Support | Dual SIM(GSM+GSM) |
| Operating System | Android v4.2 JellyBean |
| Processor | 1.2 GHz, Dual Core |
| ROM | 4 GB |
| RAM | 512 MB |
| Expandable Memory | MicroSD, Upto 32 GB |
| Internal Storage for Apps | 1.27 GB |
| Phone Storage | 1.27 GB, For Videos,Songs,Pictures |
| Total User Space | 2.54 GB |
| Sensor | G-Sensor |
| Capacity | 1650 mAh |
| Low Battery Mode | Available,InBuilt |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 1.3 MP with BSI Sensor |
| Zoom | 8x Digital Zoom |
| AutoFocus | Available |
| Flash | Available |
| Smile Detection | Available |
| Face Detection | Available |
| Modes | Burst Mode,HDR Mode |
| Music Player | Available |
| Video Player | Available |
| FM Radio | Available |
| BackUp | Data Backup through Android |
| GPRS/EDGE | Available |
| Wi-Fi | Available |
| 3G | Available,(21 Mbps DL, 5.76 Mbps UL) |
| GPS | Available |
| Bluetooth | Available |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| USB | Available |
| Calender | Available |
| Alarm | Available |
| Calculator | Available |
| Sound Recorder | Available |
| 1 Year Manufacturer Warranty |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |