| Email* | |
| Mobile |
Wi-Fi Enabled and HDMI Port
4.5-inch qHD IPS Touchscreen
HD Recording
Dual Standby SIM (3G + 2G)
Expandable Storage Capacity of 32 GB
8 MP Primary Camera with Auto Focus and Flash
Android v4.0.4 (Ice Cream Sandwich) OS
1 GHz Dual Core Cortex-A9 Processor
| In Sales Package | Charger, Headset, Handset, Data Cable, 4 GB microSD Card, Battery, User Manual |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes |
| Call Features | Conference Call, Speed Dialing, Hands Free, Loudspeaker, Call Divert |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Java | Yes |
| Processor | 1 GHz Cortex-A9, Dual Core |
| Type | LCD |
| Size | 4.5 Inches |
| Resolution | qHD, 540 x 960 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | IPS Display |
| Primary Camera | Yes, 8 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280 |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | Auto Focus, Face Detection, Panorama Shot, Face Beauty, Zoom, Burst Mode |
| Size | 70x137x9.9 mm |
| Weight | 154.6 g |
| Type | Li-Ion, 1650 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 280 hrs (2G) |
| Internal | Greater Than 2 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes, micro USB |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, Supported Profiles (A2DP) |
| HDMI Port | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4, AVI, HD |
| FM | Yes |
| Ringtone | MP3, MIDI, WAV, 64 Polyphonic |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, G-Sensor |
| Additional Features | HDMI Port, Games, Calendar, Alarm, Calculator, Audio Recorder, Flash Light, Call Recording, Predictive Text Input, MMS Enabled, Call Barring, Call Waiting, Multi-task, TV Out Port |
| Important Apps | Saavn, Fusion App, Lava Zone, Play Store, Hike |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |