| Email* | |
| Mobile |
1. 4-inch Capacitive Touchscreen 2. 0.3 MP Secondary Camera 3. Android v2.3 (Gingerbread) OS 4. Dual SIM (GSM + GSM) 5. 3 MP Primary Camera 6. 1 GHz Processor 7. FM Radio 8. Expandable Storage Capacity of 32 GB
Key Features of Lava Iris 408e (Black) 1. 4-inch Capacitive Touchscreen 2. 0.3 MP Secondary Camera 3. Android v2.3 (Gingerbread) OS 4. Dual SIM (GSM + GSM) 5. 3 MP Primary Camera 6. 1 GHz Processor 7. FM Radio 8. Expandable Storage Capacity of 32 GB| Brand | Lava |
| Model Name | Iris |
| Model ID | 408e |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| OS | Android v2.3 (Gingerbread) |
| Processor | 1 GHz |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | Multi-touch |
| Primary Camera | Yes, 3 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Other Camera Features | Flash Support |
| Size | 64.8x125x10.35 mm |
| Type | Li-Polymer, 1500 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 214 hrs (2G) |
| Internal | 115 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 256 MB RAM, 512 MB ROM |
| Preinstalled Browser | Android |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MIDI, MP3 |
| Video Player | Yes, Supports AVI, MP4, 3GP |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |