| Email* | |
| Mobile |
Dual Standby SIM (GSM + GSM) 0.3 MP Secondary Camera HD Recording 4-inch LCD Capacitive Touchscreen 5 MP Primary Camera Wi-Fi Enabled 1.3 GHz Dual Core Processor Expandable Storage Capacity of 32 GB Android v4.2 (Jelly Bean) OS
Key Features of Lava Iris 405+ Dual Standby SIM (GSM + GSM) 0.3 MP Secondary Camera HD Recording 4-inch LCD Capacitive Touchscreen 5 MP Primary Camera Wi-Fi Enabled 1.3 GHz Dual Core Processor Expandable Storage Capacity of 32 GB Android v4.2 (Jelly Bean) OS| In Sales Package | Handset, Battery, Flip Cover |
| Brand | Lava |
| Model Name | Iris |
| Model ID | 405 Plus |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Grey |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.3 GHz Cortex-A7, Dual Core |
| Type | LCD |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 16.7 M |
| Other Display Features | Multi-touch, TN Display Technology, 233 PPI |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280, 30 fps |
| HD Recording | HD |
| Zoom | Digital Zoom - 4x |
| Other Camera Features | Fixed Focus, BSI Camera |
| Size | 64x125x9 mm |
| Weight | 127 g |
| Type | Li-Ion, 1400 mAh |
| Talk Time | 10 hrs (2G), 2 hrs (3G) |
| Standby Time | 657 hrs (2G), 518 hrs (3G) |
| Internal | 4 GB (2.25 GB User Available) |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21.1 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v4, Supported Profiles (A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP, HD |
| FM | Yes |
| Sound Enhancement | Shake to Change Music Track, Forward or Rewind Music Track by Touching the Disc Moving on the Screen, Audio Equalizer, Customize Music Track, DJ Music Application, Sound Effects, On-screen Rotating Disc |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, G-Sensor, Motion Sensor |
| Additional Features | Data Backup through Android, Calendar, Alarm, Calculator, Sound Recorder, Multitasking, Matt Finish Back Cover, Support Graphic Intensive Game, Access Locked Screen by Swiping |
| Important Apps | Google Search, Google Playstore, Facebook, TOI, NDTV, Subway Surfer, Temple Run 2, WhatsApp, Bookmyshow, Gmail |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |