| Email* | |
| Mobile |
Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB Android v4.2 (Jelly Bean) OS 4-inch Multi Finger Capacitive Touchscreen Dual Standby SIM (3G + 2G) 1.2 GHz Dual Core Processor 3 MP Primary Camera with Flash 0.3 MP Secondary Camera
Key Features of Lava Iris 402 (Grey) Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB Android v4.2 (Jelly Bean) OS 4-inch Multi Finger Capacitive Touchscreen Dual Standby SIM (3G + 2G) 1.2 GHz Dual Core Processor 3 MP Primary Camera with Flash 0.3 MP Secondary Camera| In Sales Package | Battery, Screen Guard, Data Cable, Silicon Pouch, Handset, User Manual, Charger, Headset |
| Brand | Lava |
| Model Name | Iris |
| Model ID | Iris 402 |
| Form | Bar |
| SIM Size | Mini SIM |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Grey |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.2 GHz, Dual Core |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | Pinch-to-Zoom, Multi-touch |
| Primary Camera | Yes, 3 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Zoom | Digital Zoom - 4x |
| Other Camera Features | Panorama, Geo-tagging, Smile Detection, Flash Support, Fixed Focus |
| Size | 64.5x125.5x11.4 mm |
| Weight | 124 g |
| Type | Li-Ion, 1500 mAh |
| Talk Time | 7 hrs (2G), 5 hrs (3G) |
| Internal | 150 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 256 MB RAM, 512 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Opera Mini |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 168 Mbps HSPA+ |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, Supported Profiles (A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MIDI, MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4, AVI |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor |
| Additional Features | Backup and Restore Application, Alarm, Calendar, Calculator, Sound Recorder, Games |
| Important Apps | YouTube, WhatsApp, Google, Google Play Store |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |