| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | Handset, Headset, User Manual, Battery, Data Cable, Silicon Pouch, Free Screen Guard, Charger |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Grey |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| OS | Android v2.3.5 (Gingerbread) |
| Processor | 1 GHz |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 16 M |
| Primary Camera | Yes, 3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Zoom |
| Size | 63x124x10 mm |
| Type | Li-Ion, 1500 mAh |
| Talk Time | 6 hrs (2G) |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Opera Mini |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes, micro USB |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, MIDI, WAV |
| Video Player | Yes, Supports AVI, 3GP, MP4 |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor |
| Important Apps | Saavn, WeChat, Ninja Rush, Dragon Hunter, Space Off, Lava Zone |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories+E6 |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |