| Email* | |
| Mobile |
Dual Standby SIM (GSM + GSM) FM Radio Wi-Fi Enabled 0.3 MP Secondary Camera 3.5-inch Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 32 GB Android v4.2 (Jelly Bean) OS 2 MP Primary Camera 1 GHz Dual Core Processor
Key Features of Lava Iris 352e (Black) Dual Standby SIM (GSM + GSM) FM Radio Wi-Fi Enabled 0.3 MP Secondary Camera 3.5-inch Capacitive Touchscreen Expandable Storage Capacity of 32 GB Android v4.2 (Jelly Bean) OS 2 MP Primary Camera 1 GHz Dual Core Processor| In Sales Package | Handset, Battery, Headset, Data Cable, Charger, User Manual |
| Brand | Lava |
| Model ID | Iris 352e |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1 GHz, Dual Core |
| Size | 3.5 Inches |
| Resolution | HVGA, 480 x 320 Pixels |
| Color | 262 K |
| Other Display Features | Multi-finger Touchscreen, Pinch-to-Zoom In and Out |
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Zoom | Digital Zoom - 8x |
| Other Camera Features | Fixed Focus, Face Detection |
| Size | 63x118x12.5 mm |
| Weight | 98 g |
| Type | Li-Ion, 1450 mAh |
| Talk Time | 6 hrs (2G) |
| Standby Time | 260 hrs (2G) |
| Internal | 113 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 256 MB RAM, 512 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Opera Mini |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor |
| Additional Features | Wireless Input, Preloaded Games, Air War, Data Backup through Android, Calendar, Alarm, Calculator, Sound Recorder |
| Important Apps | YouTube, Preloaded Apps, OLX |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |