| Email* | |
| Mobile |
0.3 MP Secondary Camera Expandable Storage Capacity of 16 GB 2 MP Primary Camera Dual Standby SIM (GSM + GSM) 3.5-inch TFT Capacitive Touchscreen 1 GHz Processor Android v2.3.6 (Gingerbread) OS Wi-Fi Enabled
Key Features of Lava Iris 349S (Brown) 0.3 MP Secondary Camera Expandable Storage Capacity of 16 GB 2 MP Primary Camera Dual Standby SIM (GSM + GSM) 3.5-inch TFT Capacitive Touchscreen 1 GHz Processor Android v2.3.6 (Gingerbread) OS Wi-Fi Enabled| In Sales Package | Free Screen Guard, User Manual, Charger, Handset, Battery, Headset, Data Cable |
| Brand | Lava |
| Model ID | Iris 349S |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Brown |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| OS | Android v2.3.6 (Gingerbread) |
| Processor | 1 GHz |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 Inches |
| Resolution | HVGA, 480 x 320 Pixels |
| Color | 262 K |
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Zoom | Digital Zoom - 8x |
| Other Camera Features | Fixed Focus, Flash Support |
| Type | Li-Ion, 1400 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 200 hrs (2G) |
| Internal | 113 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 16 GB |
| Memory | 256 MB RAM, 512 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Opera Mini |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | USB, Wi-fi Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v2.1, Supported Profiles (A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor, Accelerometer |
| Additional Features | Auto-call Recording with Folder, Black List Numbers, Back Up Applications and Data, Games, Calendar, Alarm, Calculator, Sound Recorder |
| Important Apps | Google Play, Google, Google Talk, Facebook, YouTube, Twitter, Google+, Gmail, Lava Zone |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |