| Email* | |
| Mobile |
3.5 Inch Capacitive Touch Screen Display 1 GHz Processor 256 MB RAM Android 2.3.6 Dual SIM Support 2MP Rear Camera VGA Front Cam 1500 MAh Battery
3.5 Inch Capacitive Touch Screen Display 1 GHz Processor 256 MB RAM Android 2.3.6 Dual SIM Support 2MP Rear Camera VGA Front Cam 1500 MAh Battery| Form Factor | Bar |
| Screen Type | HVGA Capacitive Touchscreen |
| Screen Size | 3.5 Inches |
| Screen Resolution | 320 x 480 |
| Number of Colours | 262K |
| Processor | Single Core |
| Speed | 1 GHz |
| Internal Memory | 512MB ROM, 256MB RAM |
| Extendable Memory | microSD, up to 32GB |
| Sensor Resolution | 2MP, 1600x1200 pixels |
| General Features | |
| OS | Android |
| Version | 2.3 (Ginger Bread) |
| Dual Sim Support | Yes |
| USB Connector | Yes |
| Available Colours | Black and White |
| 2G | GSM - 850/900/1800/1900 MHz |
| GPRS | Yes |
| EGPRS or EDGE | EDGE |
| WiFi | Yes |
| Dimensions | 115.8 x 61.5 x 13.3 mm |
| Weight (grams) | 85.2 |
| Speakerphone | Yes |
| Audio connector | 3.5 mm |
| Type | Li-Ion |
| Capacity (mAh) | 1400 |
| Talk Time with Standard Battery (Minutes) | Up to 6 hrs |
| Standby Time with Standard Battery (Hours) | Up to 400 hrs |
| Cricket Fever | |
| Lava Zone | |
| Ninja Rush | |
| Panditji | |
| News and Weather | |
| Air Control | |
| Predictive Text Input, Calendar, MMS Enabled, Clock, Calculator, Call Barring, Call Waiting, Sound Recorder, Voice Search, Notes, Backup |
| 1 Year |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |