| Email* | |
| Mobile |
3.5-inch TFT Capacitive Touchscreen FM Radio Android v2.3 (Gingerbread) OS Dual Standby SIM (GSM + GSM) Wi-Fi Enabled 2 MP Primary Camera Expandable Storage Capacity of 32 GB 1 GHz Processor
Key Features of Lava Iris 349+ (Brown) 3.5-inch TFT Capacitive Touchscreen FM Radio Android v2.3 (Gingerbread) OS Dual Standby SIM (GSM + GSM) Wi-Fi Enabled 2 MP Primary Camera Expandable Storage Capacity of 32 GB 1 GHz Processor| In Sales Package | Battery, Headset, Screen Guard, Data Cable, User Manual, Handset, Charger |
| Brand | Lava |
| Model Name | Iris |
| Model ID | Iris 349+ |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Brown |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900 |
| OS | Android v2.3 (Gingerbread) |
| Processor | 1 GHz |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 Inches |
| Resolution | HVGA, 320 x 480 Pixels |
| Color | 262 K |
| Primary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Zoom | Digital Zoom - 8x |
| Other Camera Features | Fixed Focus |
| Type | Li-Ion, 1400 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 250 hrs (2G) |
| Internal | 113 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 256 MB RAM, 512 MB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Opera Mini |
| GPRS | Yes, Class 12 |
| EDGE | Yes, Class 12 |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes, Supported Profiles (A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor |
| Additional Features | Games, Data Backup, Calendar, Alarm, Calculator, Sound Recorder, Auto Call Recording |
| Important Apps | Google Search, Google+, Gmail, YouTube, Google Talk, Facebook, Twitter, Picasa, Lava Zone, News and Weather, Google Play, Lava Zone |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |